ZOO Warszawa – krótka historia
Warszawskie ZOO jet niewątpliwie jedną z największych atrakcji Stolicy. Podczas wiosenno-letnich weekendów tętni życiem, kolejki do wejścia ustawiają się od wczesnych godzin porannych, a na parkingu brakuje wolnych miejsc. Nic dziwnego, w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym znajduje się ponad 12 tysięcy zwierząt, które reprezentują około 500 gatunków, z czego blisko 50 jest objętych Europejskim Programem Ochorny Zwierząt. Wycieczka do zoo to wspaniały pomysł na spędzenie czasu z rodziną na świeżym powietrzu, na prawie czterdzietohektarowej powierzchni, która znajduje się nieopodal centrum Warszawy.
Historia ZOO
Pasjonatów historii zainteresuje na pewno historia warszawskiego ZOO, którego początki sięgają XVII wieku. Początkowo były to prywatne kolekcje zwierząt egzotycznycha a lokalizacje zmieniały się, tak jak zmieniali się właściciele wystaw. Ostatecznie w 1927 roku władze miasty powołały do życia Miejski Ogród Zoologiczny, w miejscu, w którym znajduje się obecnie – na Pradze. Oficjalne otwarcie nastąpiło 11 marca 1928 roku, w ciągu pierwszych dwóch tygodni funkcjonowania warszawskie ZOO odwiedziło 6,5 tys. osób!
Z roku na rok ogród się rozwijał, przybywało zwierząt, tworzone były nowe obiekty. Niestety tą passę przerwała w 1939 II wojna światowa. W tym miejscu warto wspomnieć o ówczesnym dyrektorze Miejskiego Ogrody Zooologicznego Janie Żabińskim. Pomimo tego, iż większość zwierząt poniosła śmierć, dyrektor prowadził na terenie ZOO działania konspiracyjne. Znajdował się tam skład materiałów wybuchowych, a willa pana Jana i jego małżonki Antoniny stanowiła schronienie dla prześladowanych Żydów. Willa przetrwała do dziś, są tam prowadzone zajęcia edukacyjne. W 1949 roku ZOO zostało ponownie otwarte.
Były to czasy intensywnych prac remontowych, przybywało „nowych mieszkańców”. W 1952 roku utworzono wybieg niedźwiedziom brunantym przy Trasie W-Z, co stanowi dodatkową atrakcję dla wszystkich spacerowiczów, można je podziwiać nie wchodząc na teren ZOO. Lata 70-te były bardzo trudne, sytuacja finansowa Ogrodu była zła, a obiekty były w fatalnym stanie. Dopiero w 80-latach władze miasta zaczęły doinwestowyać ZOO. W przeciągu 10 lat 95% obiektów zostało zmodernizowanych i odnowionych. Lata 90-te „przyniosły” nowoczesne herpetarium, ptaszarnie.
Rozkwit, unowcześnienie i powiększanie Ogrodu o coraz to nowych mieszkańców ciągle trwa, a popularność warszawskiego ZOO nie maleje.
Jak trafić do ZOO w Warszawie?
Do ZOO prowadzą trzy wejścia. Jedno wejście od ulicy Ratuszowej, drugie od strony Mostu Gdańskiego, trzecie – najnowsze, otwarte w 2018 r. – przy ul. Jagiellońskiej.
W dni wolne od pracy oraz weekendy, kiedy liczba odwiedzających ZOO jest największa, rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z komunikacji miejskiej. Doskonały dojazd tramwajem (od ulicy Ratuszowej), pociągiem (od strony Mostu Gdańskiego), czy metrem (Dworzec Wileński) pozwoli uniknąć długiego i stresującego poszukiwania wolnego miejsca parkingowego.
Decydując się na jazdę samochodem dostępny jest parking od strony Mostu Gdańskiego (zarówno autobusowy jak i dla samochodów osobowych). Z kolei przy ul. Ratuszowej, czy Wybrzeżu Helskim należy parkować w wyznaczonych przez Miasto miejscach. Również położona kilka minut spacerem od ZOO Galeria Wileńska udostępnia za okazaniem biletu miejsce parkingowe.
Godziny otwarcia ZOO WARSZAWA
Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie jest czynny codziennie, również w niedzielę i święta. Godziny otwarcia uzależnione są od pory roku, natomiast otwarcie jest codziennie od godziny 9.00.
Styczeń: 9:00 – 15:30 (9:00 – 16:00 niedziele i święta)
Luty: 9:00 – 16:00
Marzec: 9:00 – 17:00
Kwiecień: 9:00 – 18:00
Maj: 9:00 – 18:00 (9:00 – 19:00 niedziele i święta)
Czerwiec: 9:00 – 18:00 (9:00 – 19:00 niedziele i święta)
Lipiec: 9:00 – 18:00 (9:00 – 19:00 niedziele i święta)
Sierpień: 9:00 – 18:00 (9:00 – 19:00 niedziele i święta)
Wrzesień: 9:00 – 18:00 (9:00 – 19:00 niedziele i święta)
Październik: 9:00 – 17:00
Listopad: 9:00 – 16:00
Grudzień: 9:00 – 15:30 (9:00 – 16:00 niedziele i święta)
Ceny biletów do Zoo w Warszawie
Ceny wejściówek są bardzo zróżnicowane i jak w przypadku godzin otawarcia uzależnione od pory roku. W okresie od kwietnia do września są o 20-30% droższe niż w okresie od października do marca.
Bezpłatnie na teren ZOO wchodzą:
- dzieci do lat 3,
- osoby po 75 roku życia
- w każdy pierwszy wtorek miesiąca emeryci i renciści
- osoby niepełnosprawne wraz z opiekunem
Najkorzystniejsze są bilety ulgowe, z których skorzystać mogą: dzieci od 3 lat, studenci do 26 roku, emeryci i renciści do 75 lat.
W przypadku rodzin najlepszą opcją jest bilet rodzinny.
Dodatkowe preferencje posiadają osoby z Kartą Warszawiaka, lub Kartą Młodego Warszawiaka.
Dla częstych bywalców proponowane są bilety roczne.
Bilety można kupić w kasach, w biletomatach które znajdują się tuż przy wejściu lub za pomocą aplikacji mPay.
Należy pamiętać, że kasy zamykane są godzinę wcześniej!
Atrakcje dostępne w ZOO
Poza „tradycyjnym” zwiedzaniem i delektowaniem się ciszą i spokojem ZOO oferuje szereg atrakcji. Jedną z najbardziej lubinach są pokazy karmienia zwierzęt, które odbywają codziennie w określonych godzinach przez cały rok.
Codziennie:
- Foki: 10.00 i 14.30
- Szympansy: 11.00
- Goryle: 13.00
- Pingwiny: 9.30 i 14.00
PONIEDZIAŁKI , ŚRODY I PIĄTKI CAŁY ROK
- Piranie: 11.30
CODZIENNIE (od 15 czerwca do 30 sierpnia)
- Hipopotamy: 12.00
- Pawiany: 12.00
- Lemury: 13.30
- Nosorożce: 14.00
Poza przystankami gastronomicznymi, na terenie ZOO znajduje się nowoczesny plac zabaw.
Bardzo lubianą przez dzieci atrakcją jest Ciuchcia, która w sezonie letnim (odpłatnie) oferuje przejażdżki.
Dodatkowym ułatwieniem dla zwiedzających z małymi dziećmi są wózki, które można znaleźć przy wejściu i wypożyczyć je bezpłatnie, frajda dla maluchów i wytchnienie dla rodziców!
Warszawskie ZOO przygotowało również ofertę dla osób niewidomych i słabowidzących. Po Ogrodzie rozsiane są rzeźby z brązu, a obok tabliczki z opisami w alfabecie Braille’a, a także dźwiękowe plany, ułatwiające zwiedzanie.
Zasady – jak się zachowywać w ZOO?
Ten podpunkt – tak ważny – niestety jest często pomijany. Będąc w ZOO należy pamiętać o kilku ważnych zasadach i koniecznie ich przestrzegać:
- Należy zachować spokój i względną ciszę (Ogród zamieszkują zwierzaki) i poruszać się po wyznaczonych do tego szlakach i nie niszczyć zieleni,
- Obowiązuje bezwzględny zakaz wprowadzania i korzystania z rowerków (w tym biegowych), hulajnóg, rolek, deskorolek etc.
- Na teren ZOO nie można wprowadzać zwierząt
- Nie można wnosić balonów, latawców i innych „fruwających” przedmiotów.
- W żadnym wypadku nie należy dokarmiać zwierząt!
Edukacja w ZOO
Poza standardowym zwiedzaniem i poznawaniem przeróżnych gatunków zwierząt ZOO organizuje lekcje edukacyjne, jest to doskonały pomysł na lekcję przyrody i biologii. W ofercie są zarówno zajęcia dla maluchów jak i licealistów. Z kolei pomysłem na lekcję historii może być zwiedzanie Willi Żabińskich.
Warszawskie ZOO jest z pewnością miejscem, które w Stolicy trzeba zobaczyć. Jest to świetne miejsce na całodzienną wycieczkę, jak i na krótszy spacer w przepięknych okolicznościach.