Do niedawna standardem było, że zdobywając zawód pracowało się w nim całe życie. Wśród rodziców i dziadków ze świecą można szukać osób, które się przebranżawiały. To samo tyczy się mobilności. Kiedyś zakup mieszkania czy domu wiązał się z tym, że spędzało się tam całe życie.
Dziś w dobie internetu wszystko się zmieniło. Pracować można zdalnie, miejsce zamieszkania nie ma tu tak wielkiego znaczenia. Również świadomość i gotowość ludzi do zmiany pracy i branży jest na wysokim poziomie. Często zdarza się też, że oprócz swojego wykonywanego zawodu ludzie poszukują dodatkowej pracy. I tu z pomocą przychodzi internet, za pomocą którego praca zdalna jest coraz powszechniejsza i pożądana.
Zalety i wady pracy przez internet
Największą zaletą pracy zdalnej na pewno jest mobilność. Nieważne jest miejsce zamieszkania, wystarczy komputer i dostęp do internetu. Nie trzeba stać w korkach, nie trzeba dojeżdżać, pod wieloma względami jest to ogromny plus. Bardzo często praca przez internet polega na „zadaniowości”, nie ma sztywnych godzin pracy, wobec czego godziny pracy można dostosować do swoich potrzeb. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku jeżeli jest to praca dodatkowa. Łatwiej jest pracować na „dwa etaty”, pracując z domu.
Niewątpliwą wadą jest konieczność utrzymania samodyscypliny i umiejętność mobilizacji. Praca zdalna nie jest tak prosta jakby mogło się wydawać. Czasami warunki domowe nie sprzyjają temu, nie można wydzielić miejsca do pracy, mieszkając na przykład z małymi dziećmi nie mając osobnego pokoju do pracy jest to bardzo uciążliwe i nie pozwala na skupienie. Pracując w domu pojawia się też wiele „rozpraszaczy”, luźna atmosfera i świadomość tego „że nikt nie stoi nad głową” sprawia, że efektywność może spaść. Być może jest to kwestia przyzwyczajenia?
Patrząc na pracę zdalną z perspektywy pracodawcy można dostrzec wiele zalet takiej formy zatrudnienia. Zapewnienie pracownikowi miejsca pracy jest kosztowne, pod tym względem jest to bardzo ekonomiczne, a weryfikacja powierzonych zadań wydaje się być mało skomplikowana. Przy pomocy wideokonferencji można konfrontować, konsultować, a i tak większość spraw można załatwić telefonicznie, czy poprzez e-mail.
Gdzie szukać pracy dodatkowej?
Przejdźmy w końcu do konkretów. Wiele osób chciałoby podjąć taką pracę zdalną, ale być może nie ma pomysłu, może posiadane wykształcenie powstrzymuje przed podjęciem takiej pracy, dla wielu osób praca przez internet kojarzy się tylko z branżą IT. Ale czy rzeczywiście tak jest? Czy praca zdalna zarezerwowana jest tylko tak wąskiej dziedzinie? Otóż okazuje się, że niekoniecznie. Najprostsza formą poszukiwania takich ofert pracy jest przeszukanie serwisów ogłoszeniowych, np. w serwisie warszawalokalnie.pl, znajduje się tam cały dział „Pracy”, gdzie można znaleźć chałupnictwo, pracę dodatkową, a także pełnoetatowe oferty pracy zdalnej.
Rodzaje pracy dodatkowej w domu
Składanie długopisów
Co więc można robić w internecie poza składaniem długopisów? Jak można przeczytać (tu DIY) duże pole do popisu daje tzw. DIY. Sprzedawanie swoich produktów zawsze jest dobrym pomysłem na drobny zarobek, czy dorobienie do pensji. Osoby zaawansowane i pasjonaci rękodzieła z powodzeniem pracują w tej branży sprzedając swoje produkty i tworząc swoje własne marki, które cieszą się dużą popularnością.
Wypełnianie ankiet
Szybkim i dość prostym sposobem na dodatkową pracę może być wypełnianie ankiet. W przypadku takiego dodatkowego zajęcia nie jest wymagane ani specjalne wykształcenie, czy też doświadczenie. Co prawda nie ma co liczyć na „grubą kasę”, jednak praca też nie jest zbyt wymagająca. W tym przypadku, tak jak przy ofertach składania długopisów należy wykazać się czujnością, ponieważ możemy zostać oszukani. Wykonamy pracę za którą nie otrzymamy wynagrodzenia. Takich ofert najlepiej szukać w sprawdzonych źródłach, składać swoje CV i propozycje do agencji badawczych.
Branża IT
Oczywistą oczywistością jest zdalna praca w branży IT. Tutaj jednak wymagane są kompetencje. Osoby bez doświadczenia i bez umiejętności nie mają czego szukać w ofertach pracy IT, ale…. Jeżeli ktoś się chce czegoś nauczyć to tutaj internet jest jak najbardziej pomocny. Ilość kursów i dostępnych materiałów sprawia, że osoby, które mają chęci, mogą się dużo nauczyć. W branży IT często spotykane są osoby, tzw. samouki. Tu najważniejsze są umiejętności. Najwięcej ofert pracy jest dla programistów, specjalistów SEO, administratorów baz danych.
Copywriting
Kolejnym pomysłem na wykonywanie pracy dodatkowej może być tzw. copywriting. Tu z kolei przydaje się „lekkość pióra”, pomysłowość. Kiedyś copywriter odpowiedzialny był za proces kreowania reklam, czy scenariuszy. Dzisiaj zajmuje się nie tylko tworzeniem treści reklamowych, ale usługi osób zajmujących się copywritingiem są wykorzystywane w branży pozycjonowania stron.
Asystentka wirtualna
Modną i poszukiwaną w ostatnim czasie ofertą jest praca asystentki wirtualnej. W dzisiejszym cyfrowym świecie praca „sekretarki” online sprawdza się świetnie, można by powiedzieć, że jest najwygodniejszą „opcją” nie tylko dla pracownika, ale przede wszystkim dla pracodawcy. Wirtualna asystentka musi cechować się dyspozycyjnością, co prawda nie musi spędzać 8 godzin w biurowcu, jednak bycie w gotowości do pracy może przyczynić się do tego, że na pracę de facto poświęca się więcej czasu. Ponadto osoba pretendująca na to stanowisko musi wykazać się doskonałą organizacją, znakomitą obsługą komputera i programów biurowych i w większości przypadków znajomością języka co najmniej angielskiego. Jest to jedna z ciekawszych ofert dla zdyscyplinowanych, prężnie działających w internecie kobiet, z obiecującymi zarobkami.
Transkrybent
Jedną z możliwości pracy zdalnej jest praca transkrybenta. Oferują ją firmy, które zajmują się transkrypcjami nagrań. Jest to praca zdalna, która polega na „przeniesieniu” słowa mówionego na słowo pisane. Tu wymagana jest umiejętność szybkiego i bezwzrokowego komputeropisania. Jest to jednak praca dość żmudna i wbrew pozorom nie tak przyjemna, pomimo że pracę wykonuje się w domu. Trzeba też pamiętać, że systemy rozpoznawania mowy stają się coraz bardziej powszechne, więc tych ofert na rynku prawdopodobnie będzie pojawiać się coraz mniej.
Przepisywanie tekstów
Gdzieniegdzie w ogłoszeniach o pracy można znaleźć ofertę na przepisanie tekstu. W tej chwili raczej są to pojedyncze oferty, na przepisanie kilku stron, niżeli duże zlecenia, jak było to jeszcze nawet kilka lat temu. Także nie będą to wielkie pieniądze, ale „na waciki” da się zarobić.
Korepetycje online
Nie jest tajemnicą, że rynek korepetycji jest ogromny. Już dziś da się zauważyć, że dyskretnie przenosi się do wirtualnego świata. Korki z matmy online? Czemu nie. Dziś są narzędzia, które jak najbardziej umożliwiają taką formę korepetycji, pozwalają oszczędzić czas i łatwiej dopasować godziny.
Nauka języków obcych
Podobnie jak w przypadku korepetycji, szkoły językowe online są coraz popularniejsze. Filolodzy mają więc duże pole do popisu. W dzisiejszych czasach nie tylko dzieci i młodzież szkolna korzysta z nauki języków. Coraz więcej dojrzałych osób spełnia swoje marzenia i uczy się języków, a forma online bardzo to ułatwia, można w prostszy sposób pogodzić życie rodzinne i pasje.
Bloger, vloger specjalista…
Znalezienie dodatkowej, czy zdalnej pracy wydaje się też dość proste w przypadku wyspecjalizowania się w jakiejś dziedzinie, ponieważ to umożliwia prowadzenie różnego rodzaju szkoleń czy kursów online. Na przykład organizowanie płatnych kursów. Jeżeli z kolei profesjonalne porady zamieszczone zostaną np. na Youtubie wtedy zarobią się na reklamach, a te są uzależnione od ilości wyświetleń. Tak samo jest w przypadku prowadzenia tak popularnych dzisiaj blogów. Co prawda blogerzy wyrastają jak „grzyby po deszczu” i wydawać by się mogło, że rynek jest już tym nasiąknięty, jednak kiedy w grę wchodzi wiedza specjalistyczna i profesjonalne podejście szansa na sukces jest ogromna. Począwszy od kucharzy (przepisy), ogrodników (porady jak urządzić ogród, czy jak dbać o rośliny), budowlańców (poradniki budowalne), prawników (porady online), architektów (urządzanie wnętrz, projekty online), redaktorów, tłumaczy, psychologów, a nawet porady fryzjerów, czy maniciurzystek. Praktycznie każdy zawód może zaoferować i stworzyć swój poradnik, czy doradzać online. Dla przykładu, dziś prowadzenie psychoterapii online już nikogo nie dziwi.
Praca zdalna hit czy mit?
Praca zdalna nigdy nie była chyba tak prosta jak dzisiaj, przeglądając oferty można by rzec, że ogranicza nas tylko wyobraźnia. Wszystko jest też uzależnione od tego czego oczekujemy, czy tylko chcemy dorobić do pensji, potrzebujemy „dodatkowy grosz”, czy może naszym celem jest zostanie „rekinem internetowego biznesu”.