Praca chałupnicza, jest to hasło znane z pewnością każdemu użytkownikowi internetu, chociaż jego początki nie są ściśle związane z internetem i jego rozwojem. Pamiętam jak takie ogłoszenia pojawiały się w tradycyjnych gazetach dwadzieścia parę lat temu, a wraz z postępem cyfryzacji i coraz łatwiejszym dostępem do sieci jego forma z pewnością ewaluowała. Dlaczego jest to tak popularne?
Dla kogo praca chałupnicza?
Część osób zmuszona jest do podjęcia tego typu pracy, pracy zdalnej, chałupniczej. Może być to związane z niepełnosprawnością swoją, bądź najbliższych członków rodziny, gdzie fizyczne pójście do pracy jest niemożliwe. Często praca chałupnicza traktowana jest jako dodatkowe źródło dochodu. Wiadomym jest, że praca na dwa pełne etaty jest bardzo wyczerpująca i często niemożliwa. Z tego też powodu praca w domu wydaje się być idealnym rozwiązaniem, każdemu przyda się kilka dodatkowych „groszy” i jest to traktowane jako praca „na pół etatu”.
Dużą grupę poszukującą pracy zdalnej są matki z dziećmi, które częstą „uziemione” w domu poszukują możliwości zarobkowych, by móc dorzucić kilka groszy do budżetu domowego. Również renciści i emeryci szukają dodatkowego zarobku. Tych grup poszukujących pracy zdalnej jest naprawdę bardzo dużo i można by jeszcze długo wymieniać, jedno jest pewne, jest to bardzo pożądana forma zarobkowania. Dziś możliwości są naprawdę duże. Wszystko zależy od umiejętności, chęci i otwartości na nowe rzeczy, przydaje się też odrobina szczęścia, ale także zdroworozsądkowego podejścia – ale o tym trochę później.
Składanie długopisów?
Najstarszym i chyba najbardziej znanym sposobem na pracę chałupniczą jest składanie długopisów. Praca ta przeważnie polega na „montowaniu” długopisów z otrzymanych części. Jak to działa? Zgłaszasz się do firmy, która oferuje tego typu pracę, podajesz swój adres, na który ma zostać dostarczona przesyłka z instrukcją montażu oraz poszczególne części…. I to tyle. Mogłoby się wydawać, że to wspaniały pomysł na szybki i prosty zarobek. Jest tu jednak haczyk i to chyba niejeden. Na samym początku należy zwrócić uwagę, czy nie jest żądana wpłata kaucji, lub opłata za przesyłkę często nazywana jako „dobrowolna wpłata”. Jeżeli pojawi się taka informacja, jest to wyraźny sygnał, że może tu chodzić o próbę wyłudzenia. Dlatego trzeba być bardzo czujnym i nie dać się zwieść obietnicom łatwego zarobku. Pamiętajmy więc o tym, żeby nie dać się oszukać.
Naciąganie czy uczciwa praca chałupnicza
Po erze długopisów, nadeszła era pracy chałupniczej składania breloczków, biżuterii, czy też sklejania pudełek ozdobnych. Wszystko to odbywa się na podobnych warunkach jak składanie długopisów. Znowu ten sam mechanizm, dlatego trzeba pamiętać i wyszukiwać tych ofert pracy chałupniczej, która jest bez kaucji i opłat wstępnych. Ta forma pracy dodatkowej wydaje się być najbardziej atrakcyjna, bo nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku, dostajesz instrukcje, elementy do montażu i pieniądze „wpadają” na konto. Do takich ofert pracy należy podchodzić z dużą rezerwą, jeżeli coś wydaje się bardzo proste i ktoś oferuje za to przyzwoite pieniądze… Wzbudza to podejrzenia i nie powinno uśpić czujności.
Wniosek jest prosty, jeżeli poszukujesz uczciwej pracy dodatkowej to wydaje się być logiczne, że wszelkie „składania”, „skręcania”, „sklejania” należałoby sobie odpuścić.
DIY – jako praca dodatkowa
Jest chyba jednak światełko w tunelu i to jest bardzo dobra wiadomość, dla osób kreatywnych, które posiadają zdolności manualne, są pracowite. DIY (Do it yoursel – zrób to sam), trend który podbija internet. Możliwości są naprawdę ogromne i tutaj bez obaw można powiedzieć, że będzie to uczciwa praca chałupnicza. Tu pojawia się ta trudność, że nikt tam nie prześle instrukcji i poszczególnych części nawet bez kaucji, a wszystko trzeba zorganizować samemu. Jednym z pomysłów na dodatkową pracę jest sprzedawanie wytworzonego przez siebie rękodzieła. Najgorętszym i najlepszym okresem by rozpocząć przygodę z pracą chałupniczą DIY są święta. Przed Bożym Narodzeniem sprzedają się np. bombki zrobione szydełkiem, choinki, stroiki. Przed Wielkanocą przeróżne jaja, króliki, stroiki.
Popyt na tego typu produkty cały czas rośnie, w sklepach dobre jakościowo ozdoby są bardzo drogie, a „chińszczyzna” chyba nam się już przejadła. Na portalach ogłoszeniowych pod hasłem praca chałupnicza, czy rękodzieło można znaleźć piękne ozdoby za nieduże pieniądze, dobrej jakości i oryginalne. Tak więc jeżeli tylko ktoś ma zdolności, czy chęci do nauki jest to naprawdę dobry pomysł na zarobek, praca bez żadnych podejrzanych kaucji, uczciwa. Temat jest bardzo szeroki i więcej na ten temat można przeczytać tu http://warszawalokalnie.pl/art/diy-do-it-yourself-czyli-zrob-to-sam-jako-praca-dodatkowa-5.html
Praca chałupnicza – mit?
Czy jest możliwa praca zdalna? Tak. Czy istnieje coś takiego jak uczciwa praca chałupnicza? Może odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista i być może nie będzie to akurat praca przy składaniu długopisów, jednak dla osób zdeterminowanych i pracowitych na pewno internet oferuje dużo możliwości i o tym więcej w kolejnym artykule „Praca dodatkowa w domu”.